איזה מנעולים קיימים עבור לוקרים? מה היתרונות והחסרונות של כל מנעול? ומה הוא המנעול הנכון עבור מתחם הלוקרים שלכם? באנו לעשות לכם סדר.

האם כל לוקר צריך מנעול?

כמובן שכן. אחרת הוא לא היה לוקר! החשיבות העיקרית של הלוקר היא לא המקום שבו ניתן להניח או לשים במסודר את החפצים, המהות של הלוקר היא היכולת לשמור עליהם מוגנים, פרטיים ולהמשיך ביום שלנו בראש שקט. ולשם כך כמובן שאנחנו זקוקים למנעול ללוקר.

מנעול ללוקר הוא בדרך כלל לא מחסום האבטחה הכבד ביותר הנמצא. עבור פורץ מיומן אין כמעט מנעול ברמה הזו שיהווה אתגר משמעותי, אך עם זאת עלינו לזכור שהלוקרים ממוקמים בדרך כלל במקומות ציבוריים והומים, והתעסקות של יותר מכמה שניות עם המנעול (שלא לדבר על שימוש בכלים) תביא מיד את המאבטח למקום, כך שלעצם קיומו של מנעול לוקר, גם אם הוא מנעול פשוט יש חשיבות גדולה מאד.

כמו בכל שאר החלקים של הלוקר – החומרים, העיצוב, התפיסה והאיכות, גם בתחום המנעולים ללוקרים הייתה התקדמות מאז גרסת "מפתח תיבת הדואר" שהיה נהוג פעם (כזה שניתן לפרוץ בקלות עם אטב משרדי) או מנעול התליה, וכיום יש אפשרויות רבות ומגוונות עבור מנעול ללוקרים, לכל אחת היתרונות והחסרונות שלה, וכל שיטה של מנעולים ללוקרים מתאימה לאופי שימוש שונה.

סוגי המנעולים הקיימים

אנחנו עדים בשנים האחרונות לטרנד של חדשנות בכל עולם הריהוט. הטרנד לא פוסח על אף תחום ואנחנו עדים לרעיונות חדשים, להתאמה אישית של פתרון לצורך ולשילוב של טכנולוגיה וחדשנות עד רמת סוגי הברגים או טכניקות הפירזול.

גם בנושא המנעולים בכלל אנחנו רואים את החדשנות משפיעה על המוצרים הקיימים החל ממנעולי טביעת אצבע לבית, מנעולים מגנטיים לדלתות השירותים, מנעולים עם שליטה מרחוק ועוד.

בעולם הלוקרים המנעולים ללוקרים בדרך כלל לא נדרשים לרמות האבטחה הגבוהות שנדרשות למשל מדלת הבית, כי כמו שאמרנו לוקרים בדרך כלל ממוקמים במקומות ציבוריים הומים.

אך בכל זאת יש צורך להתאים את המנעול ללוקר לאופי השימוש וההפעלה של הלוקרים, לתקציב, לרמת התחזוקה ועוד.

באמבין פרו תמצאו מספר פתרונות עבור מנעול לוקר, לכל אחד יש את המאפיינים, היתרונות והחסרונות שלו.

ואלו הם סוגים המנעולים ללוקרים:

מנעול צילינדר – זהו המנעול ה"רגיל", מנעול המורכב מצילינדר לו מתאים מפתח ייחודי המסובב לשונית קטנה הנועלת את דלת הלוקר.

יתרונות – היתרון של מנעול הצילינדר הוא הפשטות, קלות השימוש (אף אחד לא צריך הסבר) והמחיר הנוח של המנעול במקרה של צורך בהחלפה או אובדן.

חסרונות – החיסרון העיקרי של מנעול הצילינדר ללוקר גם הוא טמון בפשטות. המפתח הקטן והפשוט הולך לאיבוד בקלות, נשאר בקלות בכיס או בתיק ונוטה להיעלם פעמים רבות. חיסרון נוסף הוא עבור לוקרים הנמצאים במקומות מבודדים וללא השגחה מפני שהמנעול יחסית קל לפריצה.

מנעול מולטילוק – מנעול מולטילוק ללוקרים דומה בתפיסה למנעול צילינדר, גם כאן מדובר בטכניקה הרגילה של מנעול ומפתח ייחודי רק שבמקרה הזה המנעול מתוחכם יותר ונותן הגנה טובה יותר.

יתרונות – היתרונות של מנעול המולטילוק מעבר לפשטות השימוש הוא ההגנה הטובה שהוא מספק, זה מנעול מורכב יותר וקשה יותר לפריצה.

חסרונות – בדומה למנעול הצילינדר גם המפתח של מנעול המולטילוק הולך לאיבוד בקלות אם כי הוא מעט גדול יותר מהמפתח של מנעול צילינדר פשוט וזהו מנעול מעט יקר יותר מהמנעול הפשוט.

וו נושא למנעול תלייה – השימוש בוו למנעול תליה בעצם מפריד את המנעול ללוקר מהלוקר עצמו ומאפשר להשתמש בכל מנעול תלייה שנרצה, אפילו כזה שהמבקרים הביאו מהבית בעצמם.

יתרונות – לשימוש בוו נושא מנעול תליה יתרונות רבים: פשוט לשימוש, קל להחלפה, רמת אבטחה גבוהה יחסית ואף ניתנת לשדרוג (החלפה למנעולים מתוחכמים יותר). בנוסף, אין צורך לשמור על סדר ושיוך של מנעול ללוקר, כי כל מנעול תלייה מתאים לכל לוקר.

חסרונות – אחד החסרונות העיקריים הוא האסתטיקה. וו נושא מנעול תלייה, במיוחד כשהמנעול תלוי עליו, פוגם באסתטיקה ולא מתאים לכל חלל. חיסרון נוסף טמון בעובדה שכשקיים וו נושא למנעול תלייה, אי אפשר למנוע מהמבקרים לנעול את הלוקר בעצמם עם מנעול מהבית ולא תמיד המקום מעוניין בכך.

מנעול מטבעות – מנעול מטבעות ללוקר כמובן מתבסס על ההנחה שהשימוש בלוקר כרוך בתשלום. במנעול מטבעות המפתח נמצא כבר בתוך הצילינדר וניתן לשחרר אותו לשימוש על ידי הכנסת מטבע.

יתרונות – מאפשר השכרת לוקרים עם מינימום התעסקות, כולל גביית התשלום.

חסרונות – לכל לוקר יש מפתח ייחודי שאינו ניתן לשכפול ובמקרה של אובדן המפתח יש להחליף את המנעול כולו.

מנעול קומבינציה – מנעול קומבינציה הוא מנעול בו יש רצף מספרים הפותח את המנעול ללא צורך בשימוש במפתח.

יתרונות – זה ברור, המפתחות במנעול קומבינציה ללוקר לא הולכים לאיבוד כי… אין מפתח!

חסרונות – אם רוצים לשמור על רמת אבטחה גבוהה במקום בו יש מבקרים קבועים רבים הדבר כרוך בתחזוקה רבה.

איך להתאים את המנעול ללוקר לצורך שלכם?

ראשית יש להתאים את המנעולים לתקציב, ולוודא שהתקציב שלכם מאפשר גמישות בבחירת המנעולים.

ישנם שיקולים רבים בבחירת המנעול המתאים ללוקר ואנו נביא כאן דוגמאות לחלקם.

מנעול צילינדר פשוט ללוקר מתאים כאשר הלוקרים נמצאים במתחם ציבורי הומה, ויש אפשרות להציב עובד המאייש עמדה קבועה במהלך כל שעות הפעילות על מנת לנפק ולקבל מפתחות ותשלום.

מנעול מולטילוק מתאים ללוקרים הנמצאים במקום מרוחק, ורחוק מהעין גם בשעות הפעילות וגם מעבר לה בזכות רמת ההגנה הגבוהה יותר.

וו נושא מנעול לתלייה – מיועד למקומות עם קהל קבוע בו ניתן להשתמש בלוקרים גם ללא תשלום.

מנעול מטבעות – מתאים למקומות בהם יש תחלופה רבה של קהל במהלך היום ואז יש ערך רב ל"שירות העצמי" שכן לא ייווצרו תורים ארוכים בעמדת ניפוק המפתחות.

מנעול קומבינציה – מתאים במקומות בו הקהל מגיע לביקורים חד פעמיים או מספיק רחוקים מביקור לביקור כדי לשמור על רמת האבטחה הגבוהה במינימום תחזוקה.

לסיכום

בחירת המנעול המתאים ללוקר תבטיח לכם את השילוב הנכון בין נוחות, תחזוקה, מחיר ורמת אבטחה.